Somnolog

MUDr. Martina Ondrová, Ph.D.

Pracovní zkušenosti:
2004 – dosud Klinika dětské otorinolaryngologie FN Brno
2008 – 2010 LF MU Brno KDORL
2001 – 2003 ORL oddělení Okresní nemocnice Jindřichův Hradec

Publikace:

Spoluautorka učebnice: Šlapák I. A kolektiv : Dětská otorinolaryngologie, Mladá Fronta – 2013, ISBN 978-80-204-2900-1
Ondrová M., Příhodová I. a kol.: Doporučený diagnostický postup pro pracoviště zajišťující diagnostiku a chir. Léčbu poruch dýchání ve spánku u dětských pacientů do 15 let.

Ukončené vzdělání:

2010 Obhajoba disertační práce „ Tonzilotomie v algoritmu léčby poruch dýchání u dětí“ v rámci postgraduálního studia na LF MU Brno – titul Ph.D.
2010 Složení znalostní a praktické části zkoušky z polysomografie ČSVSSM Praha
2008 Složení znalostní a praktické zkoušky z polygrafie ČSVSSM Praha
2008 Specializovaná způsobilost v oboru Otorinolaryngologie
2005 Specializace v oboru Otorinolaryngologie
1995- 2001 LF MU Brno, Komenského nám. 2 Brno

Otorinolaryngologie a foniatrie 2013
Ondrova M., Ryzi M., Machalova M., Kraus J., Florianova L.,: Tonsillotomy of OSAS treatment confirmed by polysomnography in childhood. Prevention and Research Supl.II, vol II.,No 3, str.144,ISSN 2240-2594
Ondrová, M. Surgical OSAS trettment in childhood confirmed by polysomnography. 8/2012.Roma, 2012. s.1-96, 98 s.
Lánský M., Plzák J., Ondrová M. a kol. : Doporučený diagnostický postup pro pracoviště zajišťující diagnostiku a léčbu SAS u dospělých. Otorinolaryngologie a foniatrie 2013
Ondrová, M, M. Ryzí, Máchalová M.. Efekt tonzilotomie u dětí s hypertrofií patrových tonzil validovaný celonoční polysomnografií. Kazuistiky v alergologii, pneumologii a ORL, 2010, roč.1/2010, s.16-19. ISSN1802-0518.

Obstrukční sleep apnoe syndrom u dětí

Obstrukční sleep apnoe syndrom je onemocnění, kdy dochází během spánku k poruše dýchání, způsobené
dočasným uzávěrem v oblasti horních cest dýchacích. V dětském věku je nejčastější překážkou zvětšená nosní mandle nebo zvětšené krční mandle.
Nejčastější výskyt je u dětí mezi 2. a 8. rokem věku.

Denní příznaky obstrukčního sleep apnoe syndromu u dětí: dýchání ústy, huhňavost,hyperaktivita, nesoustředěnost, únava, snížení kognitivních funkcí, poruchy chování,neprospívání dítěte, poruchy nálad, poruchy růstu.


Noční příznaky: chrápání, apnoické pauzy během spánku zejména v druhé polovině noci, opakované probouzení během spánku,abnormální poloha během spánku( např. se záklonem hlavy), neklidný spánek, noční pomočování, noční pocení, ranní bolesti hlavy, pocit sucha v ústech po probuzení.

U neléčeného obstrukčního sleep apnoe syndromu v dětském věku je riziko snížení intelektových funkcí, poruchy pozornosti a paměti. Předpokládá se, že až u 25% dětí s ADHD
syndromem je příčinou jejich potíží porucha dýchání ve spánku. Onemocnění je spojeno i s poruchou růstu a celkovým neprospíváním dítěte. Často je syndrom provázen i zvýšenou nemocností dítěte.

U některých dětí, zejména ve spojení s obezitou může vést k rozvoji kardiovaskulárního onemocnění a zvyšuje jeho riziko v dospělosti.

Obstrukční sleep apnoe syndrom u dospělých

Denní příznaky obstrukčního sleep apnoe syndromu u dospělých: únava, nadměrná denní spavost, snížení kognitivních funkcí.
Noční příznaky: chrápání, apnoické pauzy během spánku, opakované probouzení během spánku, noční pocení, ranní bolesti hlavy, pocit sucha v ústech po probuzení.

U neléčeného obstrukčního sleep apnoe syndromu je riziko infarktu myokardu 3x vyšší než u běžné populace, snižuje se funkce imunitního systému. Dochází častěji k rozvoji inzulínové rezistence a vzniku diabetu. Se změnou hladiny leptinu se zvyšuje chuť k jídlu a tím k vyššímu rozvoji obezity.

Poruchy dýchání ve spánku jsou druhou nejčastější příčinou plicní hypertenze. Je zvýšené riziko výskytu cévních mozkových příhod. Objevuje se častěji gastroesofageální reflux a vředová choroba. Při hypertenzi je zvýšení krevního tlaku přímo úměrné trvání a tíži obstrukčního sleep apnoe syndromu.

Ceník vyšetření

[table id=4 /]
Close Menu